ELECTRO – SYSTEM S.A.

Cycling Recycling 2023 na Dolnym Śląsku!

Najpierw pozbierają elektrośmieci później ruszają na rowerowy rajd – czyli VIII edycja akcji Cycling Recycling w tym roku startuje w Wałbrzychu!

To wyjątkowa wakacyjna akcja edukacji ekologicznej, w ramach której rowerzystki i rowerzyści z firm REMONDIS Electrorecycling Polska i Electro-System Organizacja Odzysku zwiedzają Polskę na rowerach, łącząc jazdę z edukacją ekologiczną, akcjami sprzątania i promocją recyklingu. Do tej pory eko-peleton przejechał już blisko 5 tys. km zwiedzając i sprzątając piękne rejony w Polsce. Pora zatem na przepiękny Dolny Śląsk. W tym roku trasa rajdu prowadzi z Wałbrzycha, przez Jelenią Górę, Jawor i Wrocław, gdzie planowany jest finał, połączony ze zwiedzaniem Hydropolis.

Start w Wałbrzychu będzie połączony z wielką zbiórką elektroodpadów, za które mieszkańcy miasta otrzymają różne ekologiczne prezenty, m.in wielokrotnego użytku bawełniane torby, ilustrowane grafikami „Andrzej Rysuje”.

Mieszkańcy Wałbrzycha mogą wziąć udział w inauguracji akcji, przynosząc swoje elektrośmieci na Plac Magistracki (położony jest w centrum Wałbrzycha u zbiegu ulic Słowackiego, Gdańskiej, Sienkiewicza, Dmowskiego i Kopernika) w dniu 28 lipca (w piątek), między godziną 10.00 a 14.00. Podczas akcji będą zbierane wszelkie stare, zużyte, niepotrzebne, zepsute urządzenia na prąd lub baterie, np. telewizory, lodówki, komputery, telefony, kable oraz drobne baterie. Wszystkie zebrane elektroodpady zostaną poddane recyklingowi.

Akcji patronuje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych.

Inicjatorem akcji jest dolnośląski ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski, który w 2010 roku zorganizował pierwszy projekt o nazwie „Cycling Recycling”. Wówczas objechał całe Morze Bałtyckie odwiedzając wszystkie nadbałtyckie kraje. Wyprawa trwała 2 miesiące, podczas której ekolog pokonał ponad 6 tys. km dystans. W ramach wyprawy organizowane były akcje na rzecz ochrony Bałtyku przed odpadami. Od tego czasu w Polsce cyklicznie organizowane są akcje łączące jazdę na rowerze i sprzątanie, a od ośmiu lat również prowadzone są zbiórki elektoodpadów. 

Wałbrzyskie media zapraszają: 

https://www.walbrzyszek.com/cycling-recycling-w… , 

https://www.walbrzych24.com/…/cykling-recykling-w…

https://wydarzenia.ngo.pl/425446-smarti-zaprasza.html?fbclid=IwAR3tTGLagubmDTma8LHJ66E2zlc-OWV52qv72KBR5HX91wl58aaKFQWXt8o