ELECTRO – SYSTEM S.A.

CYCLING RECYCLING MA JUŻ 6 LAT

Projekt Cycling Recycling od 6 lat łączy ekologię, edukację, rowery i elektrośmieci.  Dzieje się tak za sprawą 3 stron: REMONDIS Electrorecycling, ELECTRO-SYSTEM Organizacja Odzysku i podróżnika-ekologa Dominika Dobrowolskiego. 

„Cycling – Recycling” to jedna z najbardziej oryginalnych i znanych projektów edukacji ekologicznej w Polsce. W ramach tej akcji grupa wolontariuszy odwiedza wybrane miejscowości, gdzie organizowane są zbiórki elektroodpadów i zużytych baterii oraz akcje informacyjne, konferencje prasowe i spotkania z mieszkańcami. Celem projektu jest popularyzacja ekologicznych i przyjaznych środowisku zachowań, takich właśnie jak cycling – czyli jazda na rowerze oraz recycling – czyli segregacja i selektywna zbiórka elektroodpadów. Każde wydarzenie organizowane jest przy współpracy lokalnych mediów, samorządów oraz organizacji społecznych.

W tym roku po raz 6 w trasę wyruszył ekolog-podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z grupą pracowników REMONDIS Electrorecycling i ELECTRO-SYSTEM. Tegoroczna trasa była kontynuacją zeszłorocznego projektu EkoRowerowe Parki Narodowe. W tym roku projekt rozpoczął się w Starachowicach od wielkiej zbiórki elektroodpadów oraz konferencji prasowej. Na spotkanie z ekorowerową ekipą przybył Prezydent Starachowic a następnie peleton ruszył przez Świętokrzyski Park Narodowy zahaczając o Zamek Rycerski w Sobkowie, następnie przez meandrującą rzekę Nida, wspaniałe Opactwo Cystersów w Jędrzejowie. Ekopeleteon przejechał przez zjawiskowy Ojcowski Park Narodowy do Krakowa aby następnie przez piękną trasę wzdłuż Królowej Polskich Rzek Wisłę dojechać do Skawiny gdzie po pokonaniu ponad 250 km drogi ekipa się rozstała. Pracownicy REMONDIS Electrorecycling i ELECTRO-SYSTEM wrócili do pracy w biurze aby zająć się recyklingiem a Dominik wyruszył w dalszą trasę przez kolejne Parki Narodowe: Babiogórski, Tatrzański i Pieniński aż do Nowego Sącza pokonując łącznie ponad 500 km.

– Nasi pracownicy swoim udziałem w tym projekcie pokazują, że nie tylko pracują w branży recyklingowej, ale są również aktywnie zaangażowani w problematykę i edukację  ekologiczną. W temacie edukacji ekologicznej każda inicjatywa jest ważna i potrzebna, a zwłaszcza taka, w której mamy bezpośrednią interakcję ze społeczeństwem. To nie są tylko puste hasła i plakaty, to są prawdziwi ludzie i spotkania. Okazja do wymiany doświadczeń i obalenia mitów, że w codziennym życiu nie mamy wpływu na nasze środowisko – mówi dr Robert Wawrzonek prezes Zarządu ELECTRO-SYSTEM SA.

Cycling Recycling jest doskonałą okazją do wyjścia z edukacją ekologiczna i problematyką dotyczącą elektrośmieci na ulicę miast, miasteczek i wsi. Dociera tam gdzie nie docierają konwencjonalne metody i przypomina, jak ważne jest postępowanie z odpadami w kontekście dbania o środowisko. 

Zobacie sami jak wyglądała tegoroczna wyprawa: